WORKING DOG CLASS – MALES & FEMALES

• WORKING DOG CLASS MALES

VA 1 Willy vom Kuckucksland
VA 2 Kaspar von Tronje
VA 3 Asap vom Aldamar
VA 4 Cyrus vom Osterberger-Land
VA 5 Henko vom Holtkämper Hof
VA 6 Quenn von der Piste Trophe
VA 7 Nero von Ghattas
VA 8 Spencer di Casa Massarelli
VA 9 Team Marlboro Hilton II
VA 10 Lucka Von Buchenland
VA 11 Mars von Aurelius
VA 12 Toro Veneze
VA 13 Sastor vom Hühnegrab
VA 14 Finn von der Piste Trophe
V 1 Kampus vom Drei Birkenzwinger
V 2 Tell von Ghattas
V 3 Mondo di Casa Palomba
V 4 Thiago von der Piste Trophe
V 5 Don di Casa Caputi
V 6 Wacron del Rione Antico
V 7 Falco von Farhantal
V 8 Negus de Marka
V 9 Max du Val d'Anzin
V 10 Optimus Team Agrigento
V 11 Kik Crveni Mayestoso
V 12 Kingsley vom Elbe-Saale-Winkel
V 13 Quax von Carrara
V 14 Larry vom Bierstadter Hof
V 15 Lars du Val d'Anzin
V 16 Tao Marko Carras
V 17 Tango vom Klostergarten
V 18 Achilleus vom Kapellenberg
V 19 Yango aus Agrigento
V 20 Uslan von Bad-Boll
V 21 Draco vom Roosvec
V 22 Eskan vom Winnloh
V 23 Benedict  vom Frankengold
V 24 Atze vom Rothenbacherwald
V 25 Porto du Parc a Mitrailles
V 26 Gondor vom Patersweg
V 27 Kosmo von der Piste Trophe
V 28 Nox vom Tiroler Unterland
V 29 Pirlo von Arminius
V 30 Costika von der Piste Trophe
V 31 Thomas di Casa Beggiato
V 32 Yukar vom Hühnegrab
V 33 Izmir von der Alexander
V 34 Goofy de Caviclum
V 35 Ober von der Rheinhalle
V 36 Fire vom Finkenschlag
V 37 Harrys d'Ulmental
V 38 Anton von der Baiertalerstraße
V 39 Xello vom Kurfürstendamm
V 40 Team Marlboro Djambo
V 41 Kenai vom Neuen Deich
V 42 Wuff Klein-Leithawald
V 43 Harry vom Murrtal
V 44 Visum di Casa Palomba
V 45 Basti vom Hasseltal
V 46 Willy vom Haus Zieglmayer
V 47 Omen von der Zenteiche
V 48 Naxos vom Hülsbach
V 49 Maestro du Val d'Anzin
V 50 Gracco de Aritxatxu
V 51 Mythos von Arminius
V 52 Niko von der Zenteiche
V 53 Devi von Pallas Athene
V 54 Bambam vom Lücker-Land
V 55 Korbinian vom Uhlbachtal
V 56 Nelson des Bergers de Patmisand
V 57 Harro d'Ulmental
V 58 Lando von den Klosterspatzen
V 59 Othello von Baccara
V 60 Serro vom Uebeschi-See
V 61 Kadett von Bad-Boll
V 62 Peejay von der Lars-Aue
V 63 Luciano vom Zellwaldrand
V 64 Mika vom Friedenspark
V 65 Larus vom Fichtenschlag
V 66 Odin Antilli
V 67 Naxos van Liedehof
V 68 Wilco van Liedehof
V 69 Goran vom Aggerdeich
V 70 Marlo de los Briqueros
V 71 Miro vom Hornpfad
V 72 Gringo vom alten Lindenstumpf
V 73 Ketro von der Herr-Chewy
V 74 Jogi vom Ganzkower Schloß
V 75 Kid von der Piste Trophe
V 76 Salvador Fairycross
V 77 Quoran vom Ganzkower Schloß
V 78 Jasko von der Zenteiche
V 79 Electus Ursus
V 80 Marieto Crveni Mayestoso
V 81 Jaro vom Messebau
V 82 Eros II de la Tierra Austral
V 83 Hassenkam's Jusi
V 84 Bacco von der Freiheit Westerholt
V 85 Kaspar vom Drei Birkenzwinger
V 86 Baldo v. Nurburgring
V 87 Jesse-James von der Neundorfer Flur
V 88 Vito vom Tönsbrock
V 89 Athos di Val Rufina
V 90 Amos dei Colli Storici
V 91 Butschsan vom Modderloch
V 92 Whiski vom Napte-Emmer-Eck
V 93 Norbi vom Haus Tchorz (PL)
V 94 Jaro von der Musikschmiede
V 95 Whyskey Adi
V 96 J.R. von Haus Bischof
V 97 Team Paka's Gekko
V 98 Wolf-Buch von der Feuersäule
V 99 E-Jack vom Detmolder Nordring
V 100 Joe vom Dreisbachtal
V 101 Komet vom Hochheimer Stein
V 102 Gerry vom alten Lindenstumpf
V 103 Ingo vom Weinbergblick
V 104 JJ vom Haardblick
V 105 Inferno vom Hochheimer Stein
V 106 Umberto vom Bierstadter Hof
V 107 Storm von Hamyar
SG 1 Ghost vom kleinen Feuerteufel
A 1 Bruno von der Lehnmühle

• WORKING DOG CLASS FEMALES

VA 1 Oana vom Holtkämper Hof
VA 2 Baisha di Casa Caputi
VA 3 Goldie von der Karl-May Höhle
VA 4 Leona von der Zenteiche
VA 5 Mam'zelle du Val d'Anzin
VA 6 Clea dell' Ecclesia Prisca
VA 7 Princess dei Murolo
VA 8 Ulme II del Rione Antico
VA 9 Annie Team Colonna
VA 10 Netty von Bad-Box
VA 11 Finja von Walenius
V 1 Java vom Kuckucksland
V 2 Xini vom Osterberger-Land
V 3 Häsel van de Lentfert Hoeve
V 4 Yasabel di Casa Beggiato
V 5 Ivy von der Sulzbachwiese
V 6 Serap vom Rumbachtal
V 7 Maika du Rhinland
V 8 Ziwie vom Hanneß
V 9 Chanel von Cohinor
V 10 Utha della Valcuvia
V 11 Corinne di Casa Massarelli
V 12 Nera II du Val d'Anzin
V 13 Pedra vom Pizzorusso
V 14 Vigky vom Messina
V 15 Kora II vom Emkendorfer Park
V 16 Aska vom Team Hühnegrab
V 17 Osana von der Schmiede
V 18 Kamoa vom St.-Michaels-Berg
V 19 Xena von Cohinor
V 20 Genua vom Kapellenberg
V 21 Vaiana vom Amur
V 22 Kailie vom Winnloh
V 23 Lorah vom Springberg
V 24 Gemma vom Frankengold
V 25 Zumba vom Team Hühnegrab
V 26 Stella vom Zellwaldrand
V 27 Onida von Baccara
V 28 Nayra du Rhinland
V 29 Yill zum Gigelsfelsen
V 30 Felice Vom Prinzessin
V 31 Amyly von Pallas Athene
V 32 Diamante vom Team Scaligero
V 33 Lady vom Assaut
V 34 Emily vom Emkendorfer Park
V 35 Foxy von Arlett
V 36 Fatima vom Feuermelder
V 37 Xaya vom Externstein
V 38 Team Marlboro Karla
V 39 Hanni vom Kuckucksland
V 40 Isolina vom Webachtal
V 41 Nanny vom Drei Birkenzwinger
V 42 Originelle vom Reuschenberger Land
V 43 Vany vom Weihertürchen
V 44 Juanita vom Webachtal
V 45 Ocra dei Lupi Di Mare
V 46 Noa van het Spienolahof
V 47 Daffy vom Webachtal
V 48 Filippa von Arlett
V 49 Paulina von Modithor
V 50 Hellis d'Ulmental
V 51 Angie von den Leinewiesen
V 52 Lilly von den Oher Tannen
V 53 Guarinka de la Tierra Austral
V 54 Winni von der Römerhalde
V 55 Angelina vom Bravo Vardit
V 56 Fendi dei Campi Robbiati
V 57 Daggi vom Türkenkopf
V 58 Kiko vom Pendler
V 59 Lexi vom Herzbach
V 60 Zaira d'Ulmental
V 61 Honda di Ca' San Rocco
V 62 Indy Von Bienenwald
V 63 Mella Team Agrigento
V 64 Roma vom Badsee
V 65 Kim vom Ganzkower Schloß
V 66 Franka vom Haus Biewer
V 67 Juana von Modithor
V 68 Honey del Rione Antico
V 69 A-Mariposa Saugerkind
V 70 Minnie Team Agrigento
V 71 Bea vom Lücker-Land
V 72 Tyra d'Ulmental
V 73 Loewe de Olbem-Can
V 74 Gigi von Juvenisty
V 75 Greta dell' Emilius
V 76 Rata de Fiorucci
V 77 Una vom Wildsteiger Land
V 78 Quany von den Oher Tannen
V 79 Al Malaki Jutte
V 80 Amy vom Clarholzer-Land
V 81 Tigris von der Liebeswarte
V 82 Leika von Modenart
V 83 Fantastica Kalupus
V 84 Team Marlboro Sille
V 85 Tony von der Friedrichskluft
V 86 Hope vom Hochheimer Stein
V 87 Quira de Olbem-Can
V 88 Gloria vom Emkendorfer Park
V 89 Olivia von Haus Paris
V 90 Letty vom Bramberg
V 91 Shakira vom Badsee
SG 1 Aika Team Bulle Hof
SG 2 Pia vom Wiener Weg
SG 3 Nixx van het Spienolahof
SG 4 Devoted Dali von Haus Gaea
SG 5 Arriba vom Schüpberger Land
SG 6 Tide von Burg Tiersperg
SG 7 Rainbow vom Stoppelberger Wald
SG 8 Arwen vom Wodans Zwinger
SG 9 Latu vom Alten Kanal
SG 10 Destiny vom Hochheimer Stein
SG 11 Hanka vom alten Lindenstumpf

JUDGES BSZS 2019

WORKING DOG CLASS – MALES
Judged by : Lothar Quoll

WORKING DOG CLASS – FEMALES
Judged by : Helmut Buß

YOUNG DOG CLASSES – MALES
Judged by : Joachim Stiegler

YOUNG DOG CLASSES – FEMALES
Judged by : Jürgen Maibüchen

JUNIOR DOG CLASS – MALES
Judged by : Margit van Dorssen

JUNIOR DOG CLASS – FEMALES
Judged by : Albrecht Woerner

LONGSTOCKHAIR – ALL MALES
Judged by : Robert Lang

LONGSTOCKHAIR – ALL FEMALES
Judged by : Marco Oßmann

HERDING CLASS ( ALL AGE )
Judged by : Ulrich Hausmann

TSB MALES: Hans-Peter Schweimer
TSB FEMALES: Dieter Nitschke